Porady Wychowawcze

2 najlepsze sposoby, by namówić dziecko do odstawienia smoczka!

pożegnianie ze smoczkiem

Chcesz namówić swojego malucha na pożegnanie ze smoczkiem, ale ten stanowczo się temu sprzeciwia? Nie wiesz, w jakim wieku powinno nastąpić to rozstanie? Masz świadomość, że używanie go ma skutki uboczne, ale nie wiesz jakie? Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z tym tematem, to znajdziesz tutaj odpowiedzi na wszystkie trapiące Cię pytania.

Na pierwszy ogień weźmy kwestię budzącą największe emocje – w jakim wieku powinno się pożegnać ze smoczkiem? Nie ma jakiegoś jednoznacznie przyjętego momentu, ale większość specjalistów zgadza się z tym, że powinno to nastąpić pomiędzy pierwszym i drugim rokiem życia. Na pewno błędem jest pozwalanie dziecku, by używało smoczka dłużej.

SSANIE SMOCZKA MOŻE MIEĆ NEGATYWNE KONSEKWENCJE!

 

Dlaczego tak jest? Są trzy podstawowe powody. Okazuje się, że z pozoru niewinna czynność, jaką jest ssanie smoczka, ma całkiem sporo poważnych skutków ubocznych. Pierwsze zagrożenie: zbyt często używany wpływa negatywnie na rozwój mowy! Drugie zagrożenie: źle wpływa na higienę jamy ustnej, co za tym idzie – sprzyja powstawaniu próchnicy. Trzecie zagrożenie: może powodować wadę zgryzu.

Mam szczerą nadzieję, że właśnie udało mi się przekonać większość rodziców, że nie ma co zwlekać z decyzją o pożegnaniu ze smoczkiem. Jak to zrobić? Są dwa podstawowe sposoby.

Pierwszy polega na tym, że stopniowo ograniczamy kontakt ze smoczkiem. Z każdym dniem dajemy go po prostu na krócej. To metoda „bezbolesna”, rozstanie przychodzi tu dość naturalnie.

JAK NAMÓWIĆ DZIECKO DO ODSTAWIENIA SMOCZKA?

Dowiedz się, jak wyglądają moje domowe interwencje! Kliknij w ten link!

Drugi sposób jest lepszy u trochę starszych dzieci. Myślę o tych, które rozstanie ze smoczkiem powinny mieć już za sobą lata temu i są do niego bardzo przywiązane. Polega ona na dosłownym pozbyciu się go z dnia na dzień. W takim przypadku absolutnie najważniejsze jest to, że maluch ma samodzielnie podjąć decyzję! Jak do tego namawiać? Najlepiej chyba zagrać na ambicji i mówić, że jest już za dużym dzieckiem na smoka. Gdy decyzję mamy już za sobą trzeba pozbyć się smoczków – najlepiej je po prostu wyrzucić, żeby nie kusiło. Musimy być konsekwentni, jeśli dziecko namówi nas na powrót do smoczka po takiej decyzji, to ostatecznie odstawienie będzie potem znacznie trudniejsze, niż na początku! Pamiętajmy, konsekwencja to podstawa! Jak dziecko będzie domagać się jego powrotu, przypominajmy o podjętej decyzji i w miarę możliwości starajmy się przekierować jego uwagę na coś innego. Możemy wymyślić jakąś legendę, która ułatwi całą sprawę. Każdy przecież wie, że elfy i wróżki uwielbiają zbierać smoczki! Na sam koniec – dajmy coś w zamian. Fajnie, jak jakiś drobiazg zastąpi smoczek. Może to być jakaś mała zabawka albo… kubek-niekapek…

Muszę koniecznie wspomnieć jeszcze o jednej rzeczy. Trzeba uważać, by dziecko nie zaczęło ssać kciuka zamiast smoczka! Jest to nawyk znacznie trudniejszy do wyeliminowania – wszak kciuk mamy zawsze przy sobie. Najczęściej dzieje się tak wtedy, gdy próbujemy odstawić smoczek zbyt małemu dziecku, które ma instynktowną potrzebę ssania.

Mam nadzieję, że udało mi się rozwiać wszelkie wątpliwości. Jeśli Twoje dziecko ma 4 lata i nadal ssie smoka, nie czekaj – wiesz już, co robić!

Chcesz wiedzieć, jak pogodzić rywalizujące rodzeństwo? Przeczytaj ten artykuł!