Porady Wychowawcze

5 najskuteczniejszych sposobów, by dziecko przestało kłamać!

kłamstwa malucha

Na wstępie muszę podkreślić jedną bardzo ważną rzecz. Rodzic musi odróżniać kłamstwo i fantazjowanie dziecka! U maluchów fantazjowanie może często górować nad poczuciem rzeczywistości. Wynika to po prostu z możliwości dziecka – aktualnego etapu rozwoju jego mózgu. Dziecko może puścić wodze fantazji i nieświadomie umieszczać w swoich opowieściach zmyślone informacje. Nie jest to nic złego.

CO ZROBIĆ, BY DZIECKO NIE KŁAMAŁO?

 

1. Gdy dziecko konfabuluje, nie zabraniaj mu snucia historii – to świetnie, że ma bogatą wyobraźnię. Powinno się ją wspierać! Namawiaj dziecko do dalszego opowiadania historii, ale podkreślaj, że to jedynie fikcja „Masz taką bogatą wyobraźnię! Bardzo mi się to podoba”. Po prostu nie wyrabiaj w dziecku przekonania, że wierzysz w jego opowiastkę o latającym lwie.

2. Bardzo ważne jest to, jaki przykład dajesz swojemu maluchowi! Dzieci uczą się poprzez modelowanie zachowań swoich opiekunów. Jeśli oni notorycznie kłamią, ich dzieciaki również będą to robić. Nie mów więc rodzinie podczas spotkania, że spóźniliście się z powodu korka, którego nie było… Równie ważne jest, by nie dawać dziecku obietnic, których nie spełnimy…

3. Nagradzaj prawdomówność. Jeśli dziecku zdarzy się kłamstwo, jednak zdecyduje się przyznać do niego – pochwal taką postawę!

5 KRÓTKICH PORAD, DZIĘKI KTÓRYM DZIECKO PRZESTANIE KŁAMAĆ!

4. Nie każ dzieci zbyt surowo za błahe przewinienia. Strach przed karą to jeden z głównych powodów kłamstwa ludzi w każdym wieku. Jeśli dziecko zrobi jakąś głupotę i będzie przerażone konsekwencjami, chętniej sięgnie po kłamstwo. Im częściej będzie kłamać, tym bardziej ten nawyk się utrwali…

Twoje dziecko jest nieposłuszne? Ciągle wymusza płaczem i wdaje się w bójki? Chętnie Ci pomogę, zobacz to video!

5. Tłumacz dziecku, jaki jest kontekst społeczny kłamstwa. „Jeśli będziesz kogoś ciągle okłamywać, to ta osoba przestanie ci ufać”. Powiedz, czym się różni „białe kłamstwo” od normalnego – wytłumacz, że czasem kłamiemy, by nie sprawić komuś przykrości i coś takiego jest jak najbardziej dopuszczalne. Mów, jak dokładnie można się zachować. Nie smakuje Ci zupa babci? Po prostu nic nie mów na ten temat. Jeśli spyta, czy Ci smakuje, ucz dyplomatycznych odpowiedzi: “wolę pomidorową”.

Tę umiejętność posiadają młodsze dzieci, niż mogłoby Ci się wydawać! Victoria Talwar przeprowadziła ciekawy eksperyment. Dzieci grały w nim w różne gry, by dostać prezent. Po wszystkim okazało się, że „nagrodą” jest kostka mydła. Po chwili dzieci były pytane, czy podoba im się to, co dostały. Mniej więcej jedna czwarta przedszkolaków potrafiła skłamać, że podobał im się podarunek! Spośród dzieci, które osiągnęły wiek szkolny, była to mniej więcej połowa.

Jak nauczyć dziecko spania we własnym łóżku? Przeczytaj koniecznie ten artykuł!

Pamiętaj, że kłamstwo jest wpisane w rozwój dziecko i jest czymś absolutnie normalnym. Ważne, by bardzo dokładnie tłumaczyć dziecku, w jaki sposób może to być odebrane przez innych i jak może wpłynąć na wzajemne relacje!