Porady Wychowawcze

5 podstawowych zasad rozmawiania z dzieckiem o seksie. Kiedy jest najlepszy moment na rozpoczęcie edukacji seksualnej?

edukacja seksualna dziecka

Konieczność uświadomienia własnego dziecka na temat seksualności człowieka spędza wielu rodzicom sen z powiek. Na samą myśl o konieczności przeprowadzenia takiej rozmowy oblewają się zimnym potem i przeczuwają zbliżający się atak serca. Mamy bardzo chętnie odsyłają dzieci wraz z ich niewygodnymi pytaniami do ich ojców i vice versa. Dużo nerwów, dużo stresu, wszystko to całkowicie niepotrzebnie! Co jest więc istotne, by sprawnie wprowadzić dziecko w ten „trudny” temat?

JAK ROZMAWIAĆ Z DZIECKIEM O SEKSIE?

Jak więc o tym mówić? Krótko, rzeczowo i na temat. Zbytnie rozwlekanie tematu i poruszanie zbyt wielu wątków sprawi, że dziecko niewiele zrozumie z tej jeszcze abstrakcyjnej dla niego dziedziny. Nie bójmy się słów takich jak penis czy cipka.

„Skąd się biorą dzieci?” jest dla maluchów takim samym pytaniem, jak to, dlaczego niebo jest niebieskie, albo dlaczego krowa daje mleko. Rodzice czasem przypisują swoim pociechom „dorosłe” zainteresowanie seksem, a więc takie, któremu towarzyszą emocje, fascynacja, pożądanie itp. To błąd. Kilkuletnie dziecko nie odczuwa pociągu seksualnego, te wszystkie pytania wynikają z czystej ciekawości, którą rodzice powinni po prostu zaspokoić.

Drodzy rodzice. Nie kłamcie i nie wymyślajcie głupawych historyjek. Zbywanie dziecka, które zadało dość ważne i intrygujące go pytanie „skąd się biorą dzieci?”, bzdurami typu „przynosi je bocian” albo „znajduje się je na polach kapusty” to chyba najgorsze, co można zrobić. Niestety nie jest to rzadkie zjawisko…

Tak samo szkodę wyrządzi dziecku udawanie, że temat nie istnieje. Ja naprawdę rozumiem, że dla wielu rodziców tematy związane z seksem są wstydliwe, jednak przełamanie tych oporów naprawdę leży w jak najlepszym interesie dziecka. Tak czy siak, się wszystkiego dowie. Od Was Drodzy Rodzice zależy, czy przekażecie mu rzetelną wiedzę na ten temat, czy poczekacie, aż zdobędzie ją od kolegów na podwórku bądź z internetu. To, czego tam się dowie, niekoniecznie będzie odpowiadało rzeczywistości…

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY W EDUKACJI SEKSUALNEJ DZIECKA

Dowiedz się, jak wygląda moja codzienna praca w roli superniani. Kliknij w ten link!

Bardzo często popełniony błąd polega na tym, że rodzice przez całe życie nie podejmują tematów związanych z seksualnością. Jest to po prostu temat tabu. Potem nagle postanawiają przeprowadzić wielką „rozmowę uświadamiającą”, gdy dziecko wchodzi w okres dojrzewania. Wtedy niestety jest już za późno. Cała sytuacja jest nienaturalna i krępująca, najczęściej niewiele z tego wynika. Prawidłowe podejście to edukacja seksualna już od najmłodszych lat! Nie bójmy się, że jest za wcześnie, że dziecko czegoś nie zrozumie. Może tak się stać, jednak powiedzenie pewnych rzeczy zbyt wcześnie to żaden problem, w przeciwieństwie do powiedzenia ich zbyt późno. Należy tę wiedzę dawać po kawałeczku, korzystając z różnych okazji podsuwanych przez życie i odpowiadając na każde, nawet najtrudniejsze pytanie dziecka. Właśnie okazało się, że sąsiadka jest w ciąży? Świetnie, mamy pretekst, by po rozmawiać o tym, skąd się biorą dzieci. Jedziemy razem autem i właśnie minęliśmy prostytutki – świetnie, wytłumaczmy dziecku, że prostytutka to taka pani, która uprawia seks za pieniądze. Starajmy się oczywiście dostosować informację do wieku dziecka i jego możliwości pojmowania świata. Poniżej przedstawiam orientacyjnie, jak może wyglądać rozmowa o seksie zależnie od wieku:

2 do 3 lat: Podstawą jest wytłumaczenie, jak nazywają się intymne części ciała. Chłopak ma penisa a dziewczynka waginę. Potocznie są nazywane siusiakiem i cipką. Unikajmy nieprecyzyjnych stwierdzeń typu „to na dole”.

3 do 4 lat: Wytłumaczmy, skąd się biorą dzieci. Na razie nie ma konieczności wprowadzania zbyt wielu detali. Wystarczy powiedzieć, że dziecko rośnie w brzuchu mamy, w macicy, do czasu aż jest dość duże, by przyjść na świat.

4 do 5 lat: Rozbudujmy wiedzę o pochodzeniu dzieci o przebieg porodu: „Gdy dziecko jest dostatecznie duże, macica wypycha je z brzucha mamy przez waginę”.

5 do 6 lat: Jak właściwie powstaje dziecko? „Istniejesz, ponieważ mama i tata bardzo się kochają. Malutka komóreczka pochodząca od taty, która nazywa się plemnik, połączyła się z malutką komóreczką wewnątrz mamy, komórką jajową, i tak właśnie powstaje dziecko, które później rośnie w brzuchu mamy”.

6 do 8 lat: Warto opowiedzieć coś więcej na temat fizjologii stosunku płciowego. „Natura stworzyła ciała kobiety i mężczyzny tak, że pasują do siebie, jak puzzle. Mężczyzna wkłada penisa do waginy kobiety, wydostaje się z niego sperma wraz z plemnikami, które płyną w kierunku jajeczka. Seks jest bardzo przyjemny, sprawia, że kobieta i mężczyzna są dla siebie bardzo ważni”.

8 do 9 lat: Wprowadzamy coraz więcej tematów pokrewnych, np. „Gwałt to zmuszenie kogoś do seksu. Nie wolno tego robić pod żadnym pozorem!”.

9 do 11 lat: Omówmy zmiany zachodzące w ciele człowieka podczas dojrzewania. Powiedzmy o miesiączce, owłosieniu, przygotujmy na to, że płeć przeciwna zacznie się podobać w nowy, nieznany dotąd sposób.

12 lat: powiedzmy, że jest coś takiego jak antykoncepcja. Wytłumaczmy, że ludzie chcący uprawiać seks, a nie chcący mieć dzieci, muszą bezwzględnie jej używać!

Powyższa rozpiska to oczywiście jedynie przykład, w dodatku bardzo okrojony!!! Nie należy się jej trzymać kurczowo. Jeśli pociecha zada konkretne pytanie zawsze i bezwzględnie należy na nie odpowiedzieć. Jeszcze raz powtarzam, nie martwmy się tym, że jest zbyt wcześnie: jeśli siedmiolatek zapyta, co to jest prezerwatywa i jak się ją zakłada, to mu powiedzmy!

Pamiętajmy, że edukacja seksualna to nie tylko fizjologia seksu i poczęcia. To także rozmowy o potrzebie bliskości między ludźmi i miłości, a także uczenie zdrowego wstydu – nigdy pruderii! Dziecku trzeba uświadomić, że nie wypada biegać nago po ulicy…

Chcesz dowiedzieć się, jaki jest najlepszy sposób na usypianie dziecka? Przeczytaj ten artykuł!