Porady Wychowawcze

6 potwierdzonych badaniami sposobów na nauczenie dziecka samokontroli

sposoby na samokontrolę

Nauka samokontroli jest niesamowicie ważna. Jest to jedna z kluczowych kompetencji decydujących o szeroko pojętym sukcesie życiowym, bądź porażce. To sprawa uniwersalna – jest ważna dla każdego człowieka, bez wyjątku. Badania naukowe jednoznacznie pokazują, że dzieci, które mają słabo rozwiniętą samokontrolę, są znacznie bardziej skłonne do zachowań agresywnych, popadania w depresję i problemów o podłożu lękowym, niż dzieci, które z samokontrolą radzą sobie lepiej. To niestety nie koniec. W dłuższej perspektywie czasowej impulsywne dzieciaki są znacznie bardziej podatne na problemy z nadwagą, uzależnienie od papierosów, alkoholu oraz narkotyków! Jakby tego było mało, ich średnia oczekiwana długość życia jest krótsza! Zarabiają mniej pieniędzy i znacznie częściej popełniają przestępstwa!

Czy jesteśmy w stanie nauczyć dziecko samokontroli? Jak najbardziej tak! Wprawdzie jest to zdolność w pewnym stopniu uwarunkowana genetycznie, jednak jesteśmy w stanie wpływać na nią w znacznym stopniu! Trzeba się jej po prostu nauczyć. To nie jest tak, że samokontrola przychodzi sama z czasem… Co możesz zrobić, by Twoje dziecko się jej nauczyło?

1. Stwórz dziecku środowisko, gdzie samokontrola będzie stale nagradzana.

Co jakiś czas daj swojemu dziecku możliwość wyboru – albo dostanie coś „małego” natychmiast, albo coś znacznie „większego”, ale później. Może to być naprawdę cokolwiek, chodzi o nauczenie dziecka, że w życiu cierpliwość często popłaca. Jak może wyglądać taka sytuacja? Daj dziecku wybór: „Idziemy natychmiast na plac zabaw, czy jutro do wesołego miasteczka?” W dorosłym życiu odroczenie „nagrody” to codzienność – trzeba przecież długo chodzić na siłownię, by wyrzeźbić ciało. Trzeba również długo studiować, zanim dostanie się dyplom…

2. Przypominaj często „zasady gry”.

Dziecko z natury ma kłopot z utrzymaniem uwagi przez dłuższy czas. By mu pomóc, przypominaj mu często, czego od niego wymagasz! Rób to bezpośrednio przed sytuacją, gdzie samokontrola się przyda. „Chcesz iść na spacer? Nie wolno Ci uciekać!”. „Jedz obiad sztućcami, a nie rękoma!”. „Gdy gramy w chińczyka rzucamy kostką po kolei – od lewej, do prawej”. Przypomnienie zasad znacznie polepsza zdolności dziecka do zapanowania nad sobą. Im częściej będzie nad sobą panować, tym lepsze w tym będzie!

3. Graj z dzieckiem w gry wymagające samokontroli.

Tak, to jest takie proste… Warto też co jakiś czas zmienić nieco reguły gry. To naprawdę doskonała i łatwa do zastosowania technika! Dobrym przykładem jest gra, w której dzieci mają za zadanie przyjąć jakąś określoną pozycję (im bardziej pokręconą, tym lepiej), gdy dorosły puści określoną piosenkę. Zmieniaj odpowiadające piosenkom pozycje co parę tygodni. Utrudni to grę i sprawi, że nauka samokontroli będzie jeszcze bardziej intensywna.

Chcesz dowiedzieć się, jak nauczyć szybko i skutecznie nauczyć dziecko ortografii? Przeczytaj ten artykuł.

4. Rób dziecku przerwy pomiędzy zadaniami.

To bardzo istotna sprawa, a często niedoceniana. Taka już jest konstrukcja naszego mózgu. Funkcjonujemy znacznie lepiej, jeśli mamy czas na „zresetowanie się” pomiędzy jednym zadaniem a drugim. Parę minut przerwy czyni cuda!

5. Zamień „muszę” na „chcę”.

Często problemem nie jest brak samokontroli, a słaba motywacja. Ucz dziecko od najmłodszych lat znajdowania frajdy w tym, co robi. Przykład z życia. Dajesz dziecku jakieś zadanie – np. „ubierz się szybko, bo zaraz wychodzimy do przedszkola”. Dziecko się guzdrze, a na jego twarzy widać cierpienie? Ustaw alarm na parę minut i daj maluchowi wyzwanie – „czy zdążysz się ubrać, zanim zadzwoni?” Pomagasz dzieciakowi sprzątać pokój? Podziel go na pół i ścigajcie się, kto szybciej opanuje swoją część!

6. Chwal dziecko mądrze.

Dzieci należy często chwalić, by się dobrze rozwijały i były pewne siebie. Trzeba jednak wiedzieć, jak to robić, by nie odnieść rezultatu odwrotnego od zamierzonego! Drodzy rodzice – kładźcie nacisk na wysiłek włożony w zrobienie czegoś, a nie np. intelekt dziecka. Mów: „to świetnie, że włożyłeś tyle wysiłku w odrobienie zadania domowego”, a nie „jesteś taki bystry!” Jeśli będziesz chwalić cechy dziecka, nad którymi nie ma ono w jego mniemaniu kontroli, to możesz spowodować, że nie będzie ono chciało podejmować wyzwań, co spowolni jego rozwój!

Chcesz dowiedzieć się, jak wyglądają moje domowe interwencje? Zobacz ten film!