Porady Wychowawcze

Czy chwaląc dziecko możesz zrobić mu krzywdę? Oto 6 sposobów, jak tego uniknąć!

jak chwalić dziecko

We współczesnym świecie mówi się o chwaleniu inteligencji dzieci w samych superlatywach. Ma je to motywować do podejmowania wyzwań i podwyższać ich samoocenę. Wydaje się to być tak oczywistą sprawą, że praktycznie nie ma o czym tutaj więcej dyskutować. Co na to naukowcy? Okazuje się, że przyklejenie dziecku etykietki bystrego może spowodować, że będzie ono uzyskiwało wyniki znacznie poniżej swoich możliwości!!!

JAK MĄDRZE CHWALIĆ DZIECKO?

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez dr Carol Dweck nieumiejętne chwalenie dzieci może doprowadzić do tego, iż nie będą one podejmowały wysiłku, by nauczyć się czegoś nowego. Zamiast zadać sobie trud i przezwyciężyć trudności, po prostu założą, że mają do czegoś talentu. Mówiąc jednym zdaniem – będą się poddawały, zanim spróbują coś w ogóle zrobić!!!

Badanie dr Carol Dweck wyglądało następująco: przeprowadzono z piątoklasistami test inteligencji. Specjalnie był on prosty po to, by wszystkie dzieciaki dobrze sobie z nim poradziły. Po jego zakończeniu zostały im podane wyniki. Część dzieci została pochwalona za swój intelekt słowami „musisz być bystry w takich rzeczach”, reszta została pochwalona za wysiłek włożony w jego rozwiązanie: „Musiałeś się bardzo napracować”. Potem badacze przeszli do fazy drugiej. Te same dzieci zostały poproszone o zdecydowanie, czy kolejny test, który zrobią, będzie trudniejszy od tego pierwszego (tu naukowcy podkreślali, że podczas jego rozwiązywania będzie się można dość sporo nauczyć!), czy taki sam. Pojawiły się naprawdę zaskakujące wyniki. 90% dzieci, u których pochwalony został trud włożony w rozwiązanie testu, wybrało wariant trudniejszy. Pośród dzieci chwalonych za ich intelekt większość poszła na łatwiznę wybierając prostszy test!!!

W kolejnej fazie wszystkie dzieci dostały test zbyt trudny jak na ich możliwości. Żadne z nich nie zrobiło go poprawnie. Dzieci, które wcześniej pochwalone zostały za pracę, umiejscowiły źródło swojej porażki w tym, że niedostatecznie się skupiły. Dzieci chwalone za inteligencję doszły do wniosku, że wcale takie mądre nie są…
Jakie wnioski można z tego wyciągnąć? Kiedy chwalimy wysiłek włożony w osiągnięcie jakiegoś rezultatu, zwracamy dziecku uwagę na to, iż to właśnie on jest kluczowym elementem na drodze do osiągnięcia sukcesu. Chwalenie inteligencji, mimo iż pozornie brzmi dobrze, w efekcie kształtuje przekonanie, że sukces bądź porażka są z góry określone – albo jesteś bystry i sobie poradzisz, albo nie. Dziecko myśli, że nie jest w stanie nic z tym zrobić!
Dweck podzieliła ludzi na dwie kategorie. Pierwszych charakteryzuje myślenie stałe (fixed mindset). Są oni przekonani, że ich sukcesy zależą od cech wrodzonych i niezmiennych, np. talentu czy inteligencji. Drudzy z kolei charakteryzują się myśleniem rozwojowym (growth mindset). Wierzą, że sukcesy zależą od ciężkiej pracy i konsekwencji w działaniu. Nie muszę chyba mówić, którzy z nich lepiej radzą sobie w życiu….

CZY POWINNO SIĘ CHWALIĆ DZIECI?

Dowiedz się, czym może skutkować bezstresowe wychowanie! Przeczytaj ten artykuł!

Jak więc chwalić mądrze, tak by rozwijać w dziecku tak pożądany rozwojowy styl myślenia? Oto 6 żelaznych zasad:

  1. Chwaląc kładź nacisk na trud włożony w zrobienie czegoś. Zamiast mówić „Jesteś świetny z matematyki” mów „To świetnie, że tak wytrwale uczyłeś się dziś dodawania”.
  2.  Przypominaj, że porażka jest naturalną sprawą na drodze do sukcesu, że jest tak naprawdę nieunikniona.
  3. Zachęcaj do stopniowego podejmowania coraz trudniejszych wyzwań.
  4. Wpajaj dziecku ideę, że mózg jest swego rodzaju “mięśniem” – intelekt rozwija się dzięki treningowi!
  5. Chwal szczerze. Już dzieci od siódmego roku życia są w stanie wyczuć, kiedy tak nie jest… Puste pochwały są bez sensu!
  6. Jeśli dziecko wytrwale dążyło do celu, a odniosło porażkę, mimo to pochwal włożony trud! Po prostu nie udawaj, że porażka nie istnieje. Tylko jeśli zostanie przeanalizowana, dziecko ma szansę wyciągnąć z niej jakąś lekcję na przyszłość!

Masz problem z dzieckiem? Przyjadę do Ciebie i wspólnie naprawimy sytuację w 7 dni! Zobacz ten film!

Być może zastanawiasz się teraz, czy stanie się coś złego, jeśli od czasu do czasu powiesz swojemu dziecku, że jest mądre? Oczywiście, że nie! Pamiętaj o stosowaniu powyższych zasad. Wtedy pochwała będzie pozytywną, motywującą siłą! Twoje dziecko nabędzie bezcenną umiejętność, która będzie kamieniem milowym dla jego sukcesu w przyszłości. Powodzenia!