Porady Wychowawcze

Jak nauczyć dziecko spania we własnym łóżku? Oto 5 kroków do sukcesu!

dziecko nie chce spać samo

Czy myśl o tym, że zbliża się wieczór i niebawem trzeba będzie położyć dziecko spać spędza Ci sen z powiek? Masz już dość związanego z tym stresu? Czy Twoje życie seksualne cierpi z powodu córki albo syna, który zbytnio zadomowił się w łóżku swoich rodziców? Jeśli tak, to możesz odetchnąć z ulgą. Istnieje bardzo skuteczna metoda, która pomoże Ci poradzić sobie z tym.

JAK NAUCZYĆ DZIECKO SAMODZIELNEGO USYPIANIA?

Wielu rodziców zastanawia się, Czy kilkuletnie dziecko powinno spać osobno, czy z nimi w jednym łóżku. Znacznie lepiej będzie, jeśli będzie ono spało osobno. Nie stanie mu się z tego powodu żadna krzywda, a dla rodziców będzie to znacznie bardziej komfortowe. Nie ma sensu odwlekać tej decyzji. Wyprowadzka do własnego łóżeczka będzie z każdym miesiącem trudniejsza dla dziecka. Nawyk spania z rodzicami będzie się po prostu coraz bardziej utrwalał. Tak naprawdę już dziecko, które ma cztery, pięć czy sześć miesięcy, dobrze by było kłaść we własnym łóżeczku. W przypadku tak małego dziecka nie chodzi oczywiście o to, by spało samo gdzieś na drugim końcu domu w osobnym pokoju, a o to, by miało „swój kawałek materaca”.

Poniższa instrukcja dotyczy zarówno sytuacji, w których od zera uczymy kilkulatka śpiącego dotąd z rodzicami spania we własnym łóżku, jak i tego, jak opanować dziecko śpiące we własnym łóżku, ale przeciągające proces zasypiania w nieskończoność.

Krok po kroku: jak nauczyć dziecko samodzielnego spania we własnym łóżku?
1. Wytłumacz mu, że nastąpi zmiana – od dzisiaj będzie spać samodzielnie we własnym łóżku. Uzasadnij krótko dlaczego – bo będzie się wygodniej spało, bo mama i tata chcą być sami w nocy etc.
2. Pozwól dziecku się wyciszyć – jeśli dopiero co skończy skakać na trampolinie, to będzie zbyt pobudzone, by usnąć. Idealnie jest poczytać bajkę na dobranoc.
3. Daj jasny sygnał, że czas już spać„To już pora na spanie, dobranoc”.
4. Usiądź gdzieś z boku. Nie nawiązuj kontaktu wzrokowego. Nic nie mów do dziecka. Bardzo ważne jest, by nie leżeć z dzieckiem w łóżku!!!!!
5. Jeśli wyjdzie z łóżka, bez słowa odnoś je z powrotem. Aż do skutku. Jeśli będzie to trzeba zrobić parędziesiąt razy nie przejmuj się, to całkowicie normalne!

Z biegiem czasu proces usypiania będzie coraz sprawniejszy i przyjemniejszy. W pewnym momencie po powiedzeniu dobranoc będzie już można bez problemu wyjść z pokoju.

Chcesz dowiedzieć się, jak rozmawiać z dzieckiem o seksie? Kliknij tutaj!

Najczęstszym błędem jest to, że rodzice dają się wciągnąć w „gadkę”. Jeśli jest pora spania, to się nie odzywajmy. Dziecko będzie bardzo długo próbowało wciągnąć Was w konwersację. Po prostu się nie dajcie.

Inny częsty błąd to kładzenie się dorosłego w łóżku dziecka. Nie róbmy tego! Bądźmy w tym samym pomieszczeniu w czasie nauki, by zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa, ale nie kładźmy się razem – przecież chcemy je nauczyć spania osobno!!! Nie strzelajmy sobie więc w kolano.

Pamiętaj o zachowaniu spokoju. Jeśli będziesz zachowywać się nerwowo, to nastrój udzieli się dziecku.

JAK PRZEKONAĆ DZIECKO, BY PRZESTAŁO SPAĆ Z RODZICAMI?

By wszystko było jeszcze bardziej skuteczne, rozmaite rytuały powinny poprzedzać pójście spać. Przykładowo: kolacja, kąpiel, bajka, spanie. Jeśli przyzwyczaimy naszą pociechę do pewnego rytmu dnia, to położenie się do łóżka będzie bardziej naturalne i będzie wzbudzało mniejszy opór. Dobrze by było, gdyby wszystkie te czynności odbywały się o określonych porach.

Nie dawajmy wieczorem pić zbyt dużo, żeby dziecku nie chciało się sikać! Optymalnie by było, gdyby ostatni napój został wypity na godzinę przed usypianiem.

Jeśli mamy więcej niż jedno dziecko i mieszkają one w jednym pokoju, to koniecznie zadbajmy o to, by miały osobne łóżka! Będą się lepiej wysypiać i będą się mniej zaczepiać podczas usypiania.

Naprawdę gorąco polecam tę metodę. Jest bardzo dobra i w gruncie rzeczy dość prosta. Powodzenia!

Chcesz dowiedzieć się, na czym polega moja praca w roli superniani? Kliknij tutaj!