Porady Wychowawcze

Jak pogodzić rywalizujące rodzeństwo w 4 prostych krokach?

bitwy rodzeństwa

Czy gdy mamy w domu dwójkę bądź więcej dzieci, to po prostu jesteśmy skazani na wieczne konflikty i awantury między nimi? Do pewnego stopnia nie jesteśmy w stanie tego uniknąć. Rywalizacja między rodzeństwem, zarówno o rzeczy materialne, jak i uwagę rodziców, jest w pewien sposób wpisana w ich rozwój. Szczególnie w naszej europejskiej kulturze, gdzie większą uwagę przywiązuje się do indywidualnych potrzeb dziecka, niż do uczenia go dzielenia się i współpracy. Co więc możemy zrobić? Okazuje się, że bardzo dużo. Nie unikniemy sprzeczek, jesteśmy jednak w stanie znacznie ograniczyć ich ilość, zbliżyć rodzeństwo do siebie i nauczyć je współpracy!

CO ZROBIĆ, BY SKOŃCZYŁY SIĘ KONFLIKTY MIĘDZY RODZEŃSTWEM?

Jakimi zasadami się kierować? Starajcie się nauczyć dzieci, by same załatwiały konflikty, które się między nimi pojawią. Są one tak naprawdę świetną okazją, by nauczyły się panowania nad sobą, negocjacji i samodzielności. Jak więc dokładnie się zachować?

1. Opanuj własne emocje. Jeśli rodzic nad sobą nie panuje, to jedynie dolewa oliwy do ognia.
2. Rozdziel walczące maluchy.
3. Usiądź z nimi i na spokojnie postaraj się je przekonać, aby zamiast się obwiniać, próbowały samodzielnie załatwiać takie sprawy między sobą.
4. Jeśli to się nie uda i nadal będą walczyć, postarajmy się po prostu fizycznie je od siebie odseparować.

Pamiętajmy, żeby nie oceniać sytuacji zbyt pochopnie. W większości przypadków rodzice nie są w stanie z całą pewnością ustalić, które z dzieci było „winne”. Często bywa tak, że mimo iż jedno dziecko wyraźnie atakuje drugie, to pierwsze mogło zostać sprowokowane. Trzeba wtedy na spokojnie powiedzieć atakującemu „nie rób tak, ponieważ możesz wyrządzić bratu/siostrze krzywdę”. Jeśli drugie było prowodyrem, to również trzeba mu zwrócić na to uwagę „Twoje zaczepki go zirytowały. Prawdopodobnie właśnie dlatego Cię zaatakował”. Kiedy emocje trochę opadną, powiedz „Musicie nauczyć się załatwiać takie sprawy między sobą. Jeśli nie przestaniecie się bić, nie będziecie mogli bawić się razem”.

DZIECI POWINNY SIĘ UCZYĆ SAMODZIELNEGO ROZWIĄZYWANIA SWOICH SPORÓW!

Jakie umiejętności powinno mieć trzyletnie dziecko? Koniecznie się tego dowiedz, kliknij w ten link.

Czasem trzeba się wtrącić w konflikt, jednak zawsze, gdy to tylko możliwe, zostawiajmy jego rozwiązanie dzieciom. Możesz oczywiście na początku podpowiadać im możliwe rozwiązania. Pierwsze próby pewnie będą ciężkie, jednak kompetencje, które zdobędą dzięki nim, są wprost bezcenne.

Szczególnie przestrzegam przed wymaganiem od starszego dziecka, by ustępowało za każdym razem, tylko dlatego, że jest starsze. Będzie to jawna niesprawiedliwość. Dzieci nie nauczą się wtedy rozwiązywać konfliktów i będzie im się trudniej wzajemnie polubić.

Ważne jest również, by nie porównywać dzieci ani nie stawiać jednego za wzór drugiemu. Jest to niezwykle irytujące i na pewno nie pomoże im się dogadać.

Gdy rodzi się drugie dziecko, to nie jest niczym dziwnym, że to pierwsze boi się o swoją pozycję w rodzinie. Wszak musi się „podzielić” rodzicami, których miało dotychczas tylko dla siebie. Fakt, iż noworodek wymaga znacznie więcej uwagi, niż starsze dziecko, z pewnością nie ułatwia sprawy…

Trzeba dziecku bardzo dokładnie wytłumaczyć, że nie wynika to z jakiejś niechęci do niego i że nadal jest przez nas bardzo kochane. Zaangażujmy nieco starsze dziecko w opiekę – może np. podawać nam pieluszki podczas przewijania. Przede wszystkim musimy znaleźć parę godzin w tygodniu, gdzie poświęcimy czas tylko i wyłącznie starszemu dziecku.

Drodzy rodzice, wasze dzieci naprawdę potrafią się dogadać. Dajcie im na to szansę!

Chcesz wiedzieć, jak wygląda moja praca w roli superniani? Obejrzyj to video!