Porady Wychowawcze

Jak skutecznie przekonać dziecko do zakładania kasku?

moje dziecko nie chce jeździć w kasku

W jaki sposób wytłumaczyć dziecku, iż sporty takie jak jazda na nartach, rolkach czy rowerze bezwzględnie wymagają noszenia kasku, czasem też ochraniaczy na kolana czy łokcie? Wiele dzieci nie chce tego robić. Nie możesz jednak odpuścić – wszak jest to sprawa najwyższej wagi. Chodzi o bezpieczeństwo!
Absolutnie najlepsze, co możesz zrobić, to dać przykład własną osobą. Zakładanie kasku może uratować głowę zarówno dziecka, jak i osoby dorosłej. W ten sposób najłatwiej sprawić, by maluch traktował nasze słowa poważnie.

UŚWIADOM DZIECKU NEGATYWNE KONSEKWENCJE JAZDY BEZ KASKU!

 

Chcesz wiedzieć, jak wygląda moja praca w roli superniani? Obejrzyj koniecznie ten film.

Ważne jest, by uświadomić dzieciakom potencjalne konsekwencje, które mogę je spotkać. Nie bój się tego, że będziesz straszyć dziecko. Powiedz Jeśli będziesz jeździć bez ochraniaczy na kolana, to możesz się wywalić i zedrzeć sobie kolano. Chcesz, żeby leciała Ci krew i Cię bolało?’” Najprawdopodobniej usłyszysz od dziecka, że tego nie chce. Bardzo ważne jest teraz to, by nie poprzestać na samych negatywnych konsekwencjach a podsunąć dobre rozwiązanie…w postaci kasku i ochraniaczy. „Jeśli założysz ochraniacze, to nie grozi Ci zdarte kolano”. „Jeśli założysz kask, nie grozi Ci guz na głowie. Czy chcesz uniknąć guza?”

W ten sposób bardzo łatwo przekonać dziecko, by podjęło samodzielną decyzję o założeniu wszelkiego rodzaju ochraniaczy. To sprawia, iż opór przed używaniem ich będzie znacznie mniejszy niż w przypadku, gdy narzucimy mu taką decyzję.

Pozwól dziecku samodzielnie wybrać kask w sklepie. Zachęć go do dodatkowego ozdobienia go różnymi naklejkami. Chętniej nosimy to, co nam się podoba. Dotyczy to również kasku!

CO GDY DZIECKO NIE CHCE NOSIĆ KASKU ARGUMENTUJĄC, ŻE INNE DZIECI NIE MUSZĄ TEGO ROBIĆ?

 

Dziecko uzasadniając, czemu nie chce założyć kasku, często mówi, że inne dzieci nie muszą go nosić. Przecież dotychczas tego nie robiło! Najlepsze rozwiązanie w takiej sytuacji to podkreślenie: po pierwsze, że sytuacja się zmieniła i po drugie, że ludzie nie są tacy sami i nie muszę robić tego samego. Daj dziecku za zadanie znalezienie paru cech, które różni je od „tych dzieci bez kasków”. Gdy samo zauważy, że jako jedyne ma kręcone włosy, piegi bądź jako jedyne nosi okulary, To pomoże mu zobrazować w swojej głowie, co masz na myśli.

Podane przeze mnie sposoby na przekonanie dziecka do ochraniaczy i kasku to wersja „idealna”. W większości przypadków się uda, jednak musisz pamiętać, że jeśli dziecko powie nie, to musisz zastosować przymus. Noszenie kasku to kwestia bezpieczeństwa. Koniec kropka. Nie ma kasku, nie ma jeżdżenia na narach czy rowerze. Ważne jest też to, by egzekwować to zawsze, a nie jedynie od czasu do czasu…

Chcesz wiedzieć, co robić, gdy dziecko wpadnie w histerię? Przeczytaj ten artykuł.